Zespół Dębinianki to grupa osób, które pragną podtrzymać tradycje i pokazać nam, że na terenach wiejskich można też w interesujący sposób spędzać czas. Wszystko zależy od inwencji twórczej i chęci do pracy.

 

pobierz mp3 (2.54 MB)

utwór pochodzi płyty CD  zrealizowanej przez Radio Zachód, zawierającej materiały promocyjne

- Kto był prekursorem zespołu Dębinianki?
- Prekursorem był nieżyjący już Kazimierz Chruściel. To on wpadł na pomysł, żeby założyć zespół o charakterze ludowym.

- Jak długo istnieje zespół?
- Zespół Dębinianki istnieje ponad 4 lata

- Ile osób liczy zespół?
- Razem z kierowniczką i akordeonistą 14 osób: Izabela Falkiewicz, Edward Falkiewicz, Kazimiera Sułkowska, Stanisław Sułkowski, Ewa Plichta, Maria Mazurkiewicz, Tadeusz Mazurkiewicz, Stanisława Młynarczyk, Czesława Podlaś, Bożena Dobejko, Krystyna Mielniczek, Krystyna Bartkowiak, Aniela Opalińska, Agnieszka Duszeńko.

- Jakie piosenki śpiewacie?
- Członkinie kultywują tradycje naszych rodziców przyniesione z kresów wschodnich. Śpiewamy piosenki ludowe, kościelne i biesiadne, które towarzyszyły naszym dziadkom codziennie i od święta.

- Skąd pochodzą stroje, w których występują panie z zespołu?
- Stroje pochodzą nawet sprzed stu lat. Koszule i gorsety zostały przywiezione ze Lwowa i okolic tego miasta przez nasze babcie i ich mamy.

- Czy macie na koncie jakieś sukcesy?
- Tak, co roku jeździmy na Wielkie Bałakanie do Żar. Bierzemy udział w różnego rodzaju festynach, dożynkach, przeglądach piosenki ludowej. Z tych konkursów przywozimy nagrody pieniężne, akcesoria kuchenne, nagrody przeznaczone do ozdoby np. talerzyki z dedykacjami, wazony, dzbanki, puchary. Za wygrane pieniądze kupiłyśmy komplet naczyń, które wypożyczamy wraz z wynajętą salą.

- Gdzie poza występami na żywo można Was usłyszeć?
- W Radiu Zachód, w programie Donalda Linkowskiego na liście przebojów. Można też kupić płytę u pań z zespołu.

- Jak Pani myśli czy znajdą się następcy, którzy będą chcieli za kilka lat śpiewać w Waszym zespole?
- Myślę że nie, ponieważ już teraz nie widać zainteresowania młodzieży tradycją ludową, ale może i bardzo byśmy tego chciały, by tradycja naszych przodków nie zginęła.

- Dziękujemy Pani za poświęcony nam czas i życzymy dalszych sukcesów.Z Agnieszką Duszeńko rozmawiały:

Renata Mielniczek i Karolina Łobodziec